• Luty

• 1 lutego w Szkole Podstawowej w Tuszumie odbył się Międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców. Nasze uczennice z klasy V - Izabela Pasela i Katarzyna Kwaśniowska zajęły I miejsce, a chłopcy - również z klasy V - Jakub Kilian, Łukasz Mądziel i Kacper Ramik zdobyli miejsce III. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W  CZASIE  KARNAWAŁU   PORA NA ZABAWĘ !...  dlatego i my bawiliśmy się wesoło podczas szkolnej zabawy. Sala wypełniła się bajkowymi postaciami. Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w konkursie, którego celem było zaprezentowanie postaci z przeczytanej książki. O wygranej decydował nie tylko piękny bajkowy strój, ale przede wszystkim wiedza na temat  autora, przygód danej postaci i forma jej prezentacji.  Konkurs odbył się w ramach realizowanego w tym roku szkolnym  programu „Mądra szkoła czyta dzieciom”.

Jury pod przewodnictwem naszego polonisty miało „trudny orzech do zgryzienia” oceniając występujących uczniów. Wyróżnieni zostali:

z oddziału „O” – Olga Burek jako Pan Kleks

z klasy I -  Monika Kwaśniowska  - Czerwony Kapturek

z klasy II -  Maja Burek  i Wiktoria Skrzyniarz – Pipi Pończoszanka

Ola Lipiór – Kot w butach

Kuba Bogdan – Pan Hilary

z klasy III – Kacper Kilian -  Pinokio

Dzieci zostały nagrodzone książkami i słodyczami.  Wszystkim uczestnikom konkursu należą się wielkie brawa!!!

W pierwszym tygodniu lutego dzieci z oddziału przedszkolnego realizowały temat „Jesteśmy samodzielni w kuchni”. Na zajęciach  zdobywały wiedzę na temat pracy kucharza, urządzeń i akcesoriów używanych podczas gotowania. Dowiedziały się także jakie produkty są zdrowe i niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu. Podsumowując zdobytą wiedzę przedszkolaki postanowiły wcielić się w rolę „małych kucharzy” i przygotować owocowe szaszłyki. Na początek dokładnie umyły owoce, a następnie z wielkim zapałek zabrały się do krojenia i nabijania owoców na patyczki. Najwięcej radości sprawiła dzieciom degustacja  samodzielnie przygotowanych przysmaków.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był 9 lutego. Do tych obchodów przyłączyła się również nasza szkoła. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Uczniowie poszczególnych klas uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dostosowanych do wieku, których głównym celem było uwrażliwienie uczniów na zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu oraz przekazanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Rodzice, w czasie zebrania podsumowującego pracę w I półroczu, zostali również zapoznani z tą tematyką i otrzymali ulotki "10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci".

11 lutego gościliśmy w szkole pracowników Posterunku Policji w Przecławiu. Policjanci spotkali się z uczniami, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w czasie ferii zimowych oraz o bezpiecznym korzystaniu z Internetu.

W dniu 16 lutego, podczas ferii zimowych 30 uczniów  naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Nadleśnictwa Tuszyma. Zajęcia w ramach edukacji przyrodniczo – leśnej przeprowadził pan Artur Święch. Uczniowie pogłębili swoje wiadomości dotyczące dokarmiania zwierząt, właściwego  zachowania w lesie, rozpoznawania występujących w naszej okolicy roślin i zwierząt. Wspólnie dyskutowano o problemie zanieczyszczania środowiska i jego skutkach dla życia roślin, zwierząt  i człowieka. Został wyświetlony film o życiu zwierząt  w lesie, a w szczególności  wzajemnych  relacji między nimi na co dzień. W dalszej części spotkania  uczniowie zwiedzili salę, w której zobaczyli dawny strój leśniczego oraz imitację bunkra z okresu II wojny świtowej. Obejrzeli krótki filmik o pociskach V2 produkowanych  w miejscowości Blizna.

Kolejną atrakcją podczas wyjazdu były zakupy samodzielnie robione przez uczniów  w markecie ,,Biedronka’’. Dzieci doskonaliły zasady zachowania się w dużym sklepie oraz umiejętność  planowania zakupów zgodnie z posiadanymi zasobami finansowymi.

Wyjazd był bardzo udany, wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do Kiełkowa.

Organizatorami  wyjazdu były:  Maria Jaje i  Zofia Marek

W  Zimowym Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który odbył się 15 lutego w Szkole Podstawowej w Przecławiu, drużyna szkolna wystąpiła w składzie: Kilian Jakub, Maziarz Karol, Pasela Izabela, Kwaśniowska Katarzyna. Bardzo dobry wynik uzyskany został z teorii. Kilian Jakub zdobył indywidualną nagrodę za najlepiej rozwiązany test z przepisów ruchu drogowego. W klasyfikacji łącznej nasza drużyna uzyskała IV miejsce. Trzeba jednak podkreślić że do podium brakło naszemu zespołowi jedynie 3 punkty.

17 lutego podczas ferii zimowych, uczniowie z kl. II i III uczestniczyli w zajęciach pod hasłem „Zachowaj Trzeźwy Umysł” zorganizowanych w SP w Tuszymie.  W zajęciach brały również udział dzieci z poszczególnych szkół naszej gminy. Dominowały zawody sportowe, podczas których uczniowie wykazywali się swoimi umiejętnościami, a także sportową postawą.  Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały plakaty na temat zdrowego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu.

Po zakończonej zdrowej rywalizacji wszyscy zawodnicy otrzymali od organizatorów spotkania puchar i dyplom uczestnictwa w zajęciach, a także wiele ciekawych pomocy do szkolnych zajęć.