• Wrzesień

„CZEMU NA NAS SZKOLNY DZWONKU DZWONISZ...?

JESZCZE W OCZACH MAMY ZIELEŃ ŁĄK,

JESZCZE W USZACH GŁOS PTAKÓW NIE UMILKŁ...”

Tak pytały dzieci w krótkim programie atrystycznym witającym  nowy rok szkolny 2015/ 2016. Wraz z dniem 1 września powróciliśmy do szkolnych obowiązków, które w tym roku realizować będzie w naszej szkole siedemdziesiąt dwoje uczniów.

Na uroczystości rozpoczęcia  roku szkolnego gościliśmy  Burmistrza Przecławia – pana Ryszarda Wolanina oraz Sekretarza gminy – pana Janusza Krakowskiego. Wizyta ta łączyła się z  powierzeniem funkcji pełniącej obowiązki dyrektora szkoły – pani mgr inż.  Agacie Trawczyńskiej. Nową Panią Dyrektor  powitali uroczyście także uczniowie, życząc Jej sukcesów, siły i wytrwałości w zarządzaniu  naszą  szkołą. W gronie pedagogicznym również zaszły pewne zmiany: oddział „0” prowadzić będzie pani Ewa Skrzypek,  klasę I - pani Izabela Strzelczyk, która zastąpiła panią Lidię Kopacz przebywającą na urlopie zdrowotnym, a matematyki w klasach IV i V uczyć będzie pani Monika Tworek.

Wszystkim  Paniom  życzymy  samych  sukcesów  i  zadowolenia  w  pracy  pedagogicznej w naszej szkole, uczniom  tylko  piątek  i szóstek,  a  rodzicom  radości  z osiągnięć dzieci.

Nad przebiegiem uroczystości czuwali  pani M irosława Godek  i pan Witold Jarosz.

2 września uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w zajęciach pokazowych Orkiestry Młodzieżowej z Przecławia. Zajęcia miały zachęcić uczniów do wstąpienia w szeregi powstającej w Gminie Przecław Orkiestry.

13 września uczniowie klasy I, II, IV, podczas Dożynek Parafialnych, zaprezentowali się w przedstawieniu „Kopciuszek”. Próby do przedstawienia rozpoczęły się jeszcze w czerwcu, podczas trwania roku szkolnego. Pod koniec sierpnia  uczniowie klasy już drugiej (główni aktorzy), rezygnując z  wakacyjnych zabaw, przychodzili do szkoły na próby przedstawienia.  We wrześniu do ucz. kl. II i IV dołączyli uczniowie kl. I.  Pod kierunkiem p. Zofii Marek i p. I. Strzelczyk kontynuowali swoje przygotowania do występu. Jak zawsze, dzieci i nauczycieli wspierali rodzice, którzy podjęli się wykonania lub zakupienia strojów, przyprowadzali dzieci na próby. Również podczas występu nauczyciele mogli liczyć na ich pomoc. Serdecznie im za to dziękujemy.

Ponadto podczas dożynek wystąpili również uczniowie kl. V (Katarzyna Kwaśniowska, Cisło Bartosz, Ryczek Marcel, Ryczek Dominik). W repertuarze była gra na gitarze(Kasia), a chłopcy wystąpili w inscenizacji wiersza „Stefek Burczymucha”. Do występu przygotował ich p. W. Kwaśniowski.

17.09.2015 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem Posterunku Policji w Przecławiu, asp. Krzysztofem Koziołem. Dzielnicowy Kiełkowa opowiedział przedszkolakom oraz uczniom klas I-III o najważniejszych zasadach ruchu drogowego.  Uczniowie  wysłuchali pogadanki o bezpieczeństwie w drodze do szkoły i do domu, a także o potrzebie używania odblasków. Pan policjant również zwrócił uwagę na ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Na koniec spotkanie uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

„Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania Świata – Polska. W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracano szczególną uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.

Dnia 18.09.2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kiełkowie przyłączyli się również do tej akcji. Tym razem w praktycznej lekcji ekologii uczestniczyły  klasy od I do VI, jak  również dzieci z oddziału przedszkolnego.

Wyprawa w teren rozpoczęła się pogadanką, która uświadomiła cel tej akcji jak również prezentacją przygotowanych transparentów z hasłami propagującymi konieczność ochrony środowiska i dbania o naszą ,,Matkę Ziemię’’.

Pani Maria Jaje prowadząca zajęcia koła ekologiczno – przyrodniczego przypomniała jak segregować odpady i dlaczego powinno się to robić. Następnie młodsi  uczestnicy akcji sprzątali teren wokół szkoły.
          Klasy starsze uprzątnęły teren znacznie on niej oddalony. Zebrane śmieci starali się segregować, najwięcej odpadów było typu: szkło, plastik i papier.

„Wyprawa – poprawa” –  hasło to  mówi też o tym, że jesteśmy współodpowiedzialni za miejsce , w którym mieszkamy i żyjemy. W tym roku  ku naszemu zdziwieniu zebraliśmy o wiele mniej śmieci niż w ubiegłych latach. Z dumą możemy powiedzieć, że Kiełków staje się coraz czystszą miejscowością.

W tym roku szkolnym akcję koordynowały panie:  Maria Jaje i  Zofia Marek.

25 września 2015r. w zakładzie stolarskim p. W. Kopery odbyły się warsztaty rzeźbiarskie - "I Przecławski Plener Artystyczny". Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w tych warsztatach pod okiem trzech artystów rzeźbiarzy, którzy wykonywali różnego rodzaju dzieła z drewna. Uczniowie mogli samodzielnie skorzystać z próby rzeźbienia w drewnie. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili każdy ruch rzeźbiarza i jego zwinnej ręki. Artyści rzeźbili postacie trzech króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Postacie te mają zdobić rynek podczas świąt Bożego Narodzenia.

W dniu 30 września 2015r. wybrani uczniowie uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym „ŚWIĘTO JABŁKA” w Szkole Podstawowej w Tuszymie. Zaprezentowali się w trzech kategoriach wiekowych:

Klasę „O” reprezentowała Natalia Stefanowicz z wierszem naszej patronki - M. Konopnickiej „Jesienią”, przygotowana przez p. Ewę Skrzypek;

Klasy I - III – ucz. Magdalena Kopacz, która wykonała i przedstawiła krótką prezentację plakatu „Lubię jabłka”, przygotowana przez p. M. Godek;

Klasy IV-VI – ucz. Leonard Muniak, który popisał się wiedzą przyrodniczą i literacką na temat jabłka, przygotowany przez p. M. Jaje i p. W. Jarosza.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze , a dodatkową atrakcją była degustacja rozmaitych smakołyków z jabłek. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki.

W spotkaniu towarzyszyły uczniom:  pani dyrektor - A. Trawczyńska i p. M. Godek.