• Listopad

        •  

          Znamy już wyniki gminnego konkursu pt.  „Zwierzaki i ludziki z darów jesieni” zorganizowanego przez MCK w Przecławiu.  Nagrody rozlosowano w dwóch kategoriach: klas I-III i klas IV-VI.

          W kategorii klas I-III: I miejsce zdobyła Patrycja Kozioł z klasy I,

          II miejsce należy do Katarzyny Jurkowskiej z klasy III.

          Wyróżniona została praca Moniki Kwaśniowskiej z klasy I.

          W kategorii IV-VI: I miejsce otrzymał Jakub Kilian z klasy V.

          Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

           

           

             W dniu 5 listopada odbyły się w naszej szkole ćwiczenia w zakresie praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji. Ćwiczenia przebiegały pod okiem mł. bryg. Marcina Wieczerzaka z PSP w Kolbuszowej i jednocześnie Prezes OSP w Kiełkowie. Cała akcja przebiegła sprawnie, zgodnie z obowiązującymi procedurami.

          Na zakończenie ćwiczeń uczniowie mieli okazję obejrzeć bojowy wóz strażacki należący do OSP Kiełków, za co składamy podziękowania panom Mirosławowi Zielińskiemu i Markowi Cieśli.

          Wszyscy mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli korzystać ze zdobytego w czasie tych ćwiczeń doświadczenia.

           

          9 listopada uczniowie klas 0-III pojechali do SCK w Mielcu na przedstawienie „Zaczarowany świat bajek”. Aktorzy w sposób humorystyczny przedstawiali wiersze J. Tuwima i  J. Brzechwy (m.in. „Słoń Trąbalski”, „Zosia Samosia”, „Sum”, „Kłamczucha”, „Skarżypyta”, „Rzepka”). Dzieciaki z zainteresowaniem śledziły pracę aktorów nad stworzeniem odpowiedniej interpretacji wierszy. Kolorowe stroje, dekoracje i podkład muzyczny sprawiły, że uczniowie wspólnie z aktorami bawili się wyśmienicie.

          Wyjazd do Mielca zorganizowała p. Zofia Marek we współpracy z wychowawcami klas 0-III.

           

           

          W dniu 10 listopada w naszej szkole uroczyście uczczono 97 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akademię z tej okazji przygotowali uczniowie klas IV – VI. Po odśpiewaniu „Hymnu Szkoły”, przedstawili lekcję historii, poświęconą wydarzeniom z dziejów Rzeczypospolitej od końca XVIII wieku, aż do momentu uzyskania suwerenności. Lekcję, niepozbawioną elementów humorystycznych, urozmaicały recytacje wierszy i śpiew pieśni patriotycznych i wojskowych. Na koniec odśpiewano „Hymn Polski”. W finale obchodów uczniowie klasy II i III zatańczyli poloneza, za co zebrali gromkie brawa.

          Nie obyło się bez niespodzianki, bo po występach pani dyrektor przeprowadziła błyskawiczny konkurs ze słodkimi nagrodami. Pytania konkursowe sprawdzały, co uczniowie zapamiętali z występów, czyli jak uważnie obserwowali przebieg uroczystości. 

          W naszych obchodach towarzyszyli nam również rodzice uczniów.

          Program przygotował pan Witold Jarosz, śpiew – pan Waldemar Kwaśniowski, a taniec pani Zofia Marek.

           

           

           11 listopada odbyły się Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Następnie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych wraz z uczestnikami uroczystości. Na czele przemarszu w bardzo efektowny sposób zaprezentowała się Kawaleria Konna z Dobrynina. Tradycyjnie, jak co roku, złożono meldunek Burmistrzowi Przecławia Ryszardowi Wolaninowi oraz odczytano Apel Poległych, składano wiązanki kwiatów pod obeliskiem. Obchody zakończył Niepodległościowy pokaz pirotechniczny.

          Naszą szkołę w uroczystościch reprezentowali: pani dyrektor Agata Trawczyńska, pan Witold Jarosz oraz uczniowie: Jakub Kilian, Kamil Węgrzyn, Julia Gawron, Martyna Wilk, Magdalena Bańka, Justyna Mądziel.

           

           

            18 listopada uczniowie klasy II jako jedni z pierwszych testowali tablicę interaktywną. Podczas zabawy na "Tęczowej Polance" razem z Papatką dzieci doskonaliły sprawność manualną, ćwiczyły słuchanie i rozumienie instrukcji, rozwijały spostrzegawczość oraz pamięć wzrokową. Wszyscy byli zachwyceni takimi ćwiczeniami.

          Mamy nadzieję, że ta nowa pomoc dydaktyczna będzie zachęcała do nauki i podniesie jej efektywność.

           

             17 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie II edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Mój przyjaciel Miś” zorganizowanego przez Przedszkole Samorządowe w Miliczu. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jury biorąc pod uwagę  samodzielność wykonania pracy, walory artystyczne i pomysłowość wyłoniło zwycięzców. W kategorii dzieci 5-6 letnich III miejsce zdobyła Laura Lipiór z oddziału przedszkolnego. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

           

                W odpowiedzi na prośbę zawartą w piśmie Rzecznika Praw Dziecka – Pana Marka Michalaka – w naszej szkole zorganizowano 20 listopada uroczyste obchody II Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali gazetkę ścienną oraz apel poświęcone prawom dziecka. Jako hasło przewodnie imprezy dzieci wybrały postulat: „Prawa dzieci prawami ludzkości”. Na początku opiekun Samorządu Uczniowskiego Witold Jarosz zapoznał zebranych z tematyką spotkania oraz przybliżył sylwetkę i dokonania Janusza Korczaka oraz okoliczności jego bohaterskiej śmierci razem z dziećmi w obozie koncentracyjnym. Następnie najstarsi uczniowie zapoznali młodszych kolegów  z podstawowymi  prawami dzieci. Potem uczniowie wypowiadali się w dyskusji na temat znaczenia praw najmłodszych i ich naruszania w świecie.

          Na koniec Pani Dyrektor Agata Trawczyńska urządziła konkurs wśród uczniów, sprawdzający, co zapamiętali z uroczystości. Uczniowie klas IV-VI otrzymali dodatkowe zadanie domowe –wyszukać wśród bohaterów literackich postać dziecka i opisać jakie jego prawa zostały naruszone i w jaki sposób. Młodszym uczniom Pani Dyrektor ogłosiła konkurs plastyczny.

          Obchody stały się niezapomnianym przeżyciem dla dzieci, poszerzyły ich wiedzę o prawach dzieci oraz zapoznały  z sytuacją rówieśników na świecie. 

           

           

               25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka i najlepszy przyjaciel dzieci  – Pluszowy Miś. Tego dnia dzieci z kl. „0” i „I”  przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, a każdy  był piękny i wyjątkowy. Podczas zabawy dzieci zapoznały się z historią powstania pluszowego misia, opowiadały o swoich pluszakach, dowiedziały się ciekawych informacji nt. niedźwiedzia brunatnego, bawiły się do piosenek „Jadą, jadą misie” oraz „Pokochaj pluszowego misia”. Na zakończenie odbył się konkurs w którym dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę nt. misiów i niedźwiadków – oczywiście na wszystkie pytania odpowiedziały bezbłędnie. Zabawy z ulubionym maskotkami wywołały ogromną radość, a wspomnienia z tego święta pozostaną z nami na długi czas.

           

          W naszej szkole zorganizowana została akcja charytatywna na rzecz dzieci z Czortkowa na Ukrainie, gdzie ma swoją misję Zgromadzenie Sióstr Św. Dominika z Polski. Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami aktywnie włączyli się w pomoc, przynosząc zabawki, książki, przybory szkolne, odzież oraz pieniądze.  W akcję pomocy dzieciom z Ukrainy zaangażowały się również osoby nie związane bezpośrednio ze szkołą. Przy pakowaniu paczek pomagali rodzice, szczególnie dziękujemy Panu Tomaszowi Markulisowi.

          Wszystkim, którzy otworzyli swoje serca na potrzeby dzieci z Ukrainy serdecznie dziękują organizatorzy akcji – Maria Jaje i Zofia Marek.