• Maj

        •     1 maja na przecławskim Rynku odbyła się I edycja Przecławskiej Eurowizji, która powstała z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miejskiej w Przecławiu. Każda szkoła reprezentowała jeden z europejskich krajów, który brał udział w konkursie Piosenki Eurowizja. Nasza szkoła reprezentowała Włochy. Katarzyna Kwaśniowska i Bartek Cisło wystąpili, jako Romina Power i Al. Bano w utworze FELICITA. Przed występem muzycznym uczniowie: Szymon Stefanowicz, Julia Gawron, Karol Maziarz, Lidia Kopacz i Oliwia Gruszka zaprezentowli w scence kraj wybrany przez szkołę czyli Włochy. Występ naszych uczniów zachwycił Pana Burmistrza Ryszarda Wolanina i otrzymaliśmy specjalne wyróżnienie i czek gotówkowy.

          Uczniów do występu przygotowywał Pan Waldemar Kwaśniowski i Pani Agata Madej, a Pan Witold Jarosz był autorem prezentowanej scenki. Pieczę nad całością pełniła Pani Dyrektor Agata Trawczyńska.

           

           

           

            4 maja w naszej szkole obchodziliśmy 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Z tej okazji uczniowie przygotowali montaż słowno - muzyczny przybliżający to ważne dla naszego kraju i Europy wydarzenie. Była to również świetna okazja do upamiętnienia 1050 rocznicy Chrztu Polski.

          Akademia została przygotowana pod kierunkiem Pana Witolda Jarosza.

           

           

           

             W dniach 10 i 17 maja uczniowie klas III  i  V pisali ogólnopolski test  kompetencji z wiadomości  i umiejętności z języka polskiego, matematyki i przyrody.  Dla klasy III był to pierwszy taki egzamin, który miał na celu sprawdzenie głównie rozumienia czytanego tekstu i wyciągnięcia z niego odpowiednich wniosków, a także opanowania wiadomości po pierwszym etapie edukacji.  Oficjalne wyniki testu będą znane w czerwcu.  Trzymamy kciuki, aby były one jak najlepsze!!!

           

            W kwietniu i maju uczniowie klasy I realizowali projekt edukacyjny pt. "Od ziarenka do bochenka". Celem tego projektu było poznanie etapów powstawania chleba, poznanie pracy rolnika, młynarza i piekarza oraz zapoznanie się z 4 gatunkami zbóż i produktami jakie można z nich uzyskać. Uczniowie zaczęli od utworzenia mapy mentalnej i napisania pytań do ekspertów. Następnie odwiedzili gospodarstwo rolne państwa Muniaków. Tam dowiedzieli się o pracy rolnika, mogli zobaczyć maszyny rolnicze, a nawet w nich usiąść. Dalej pierwszaki dowiedzieli się jakie produkty można uzyskać z żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Ostatnim etapem była wycieczka do piekarni Kiełkowianka, gdzie uczniowie zobaczyli jak pracuje piekarz i jak powstaje chleb. Takie zajęcia pozwalają na lepsze zrozumienie i zapamiętanie tematu.

          Za pomoc w organizacji projektu i miłe przyjęcie serdecznie dziękujemy państwu Liliannie i Wojciechowi Muniakom oraz państwu Joannie i Waldemarowi Kwaśniowskim.

          Projekt przygotowała i przeprowadziła p. Izabela Strzelczyk. 

           

            19 maja po raz trzeci w Szkole Podstawowej w Łączkach Brzeskich odbył się Gminny Ekologiczny Maraton Ortograficzny, w którym wzięły udział drużyny ze szkół podstawowych z terenu Gminy Przecław.Turniej organizowany jest w ramach działalności promującej zdrowie i zdrowy styl życia, w związku z przynależnością szkół do Sieci Szkół Promujących Zdrowie Rejonu Dębica. Zmagania uczniów rozpoczęły się od dyktanda, którego tekst związany był z tematem przewodnim turnieju: Woda i środowisko wodne. Drużyny podczas turnieju musiały wykazać się wiedzą z zakresu: obiegu wody w przyrodzie, znajomości ptaków, roślin i zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym, łańcuchów pokarmowych występujących w tym środowisku. Była "Degustacja i identyfikacja" podczas której uczniowie, mając do dyspozycji etykiety napojów oraz własny zmysł smaku, rozpoznawali zawartość szklanek oraz szeregowali płyny od najzdrowszego po najmniej korzystny dla zdrowia.

          Uczniowie naszej szkoły w składzie: Katarzyna Kwaśniowska, Jakub Kilian i Leonard Muniak zdobyli II miejsce. Leonard Muniak zdobył tytuł Finalisty konkursu ortograficznego.

          Do turnieju uczniów przygotowali p. Maria Jaje i p. Witold Jarosz.

           

            23 maja odbył się Klasowy Konkurs Kaligraficzny w klasie I. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności kształtnego i estetycznego pisma oraz rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów. Uczniowie mieli za zadanie pięknie przepisać wierszyk pt. "Jabłonka". Ocenianiem prac zajął się p. Witold Jarosz. Po wnikliwej analizie wyłonił następujących laureatów: I miejsce zajęła Maja Wilka, II-  Monika Kwaśniowska, a III- Paulina Wilk.

          Konkurs zorganizowała p. Izabela Strzelczyk. 

           

            20 maja uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez pana Arkadiusza Łysonia z Centrum Edukacji "Meritus". Tematem zajęć multimedialnych były "Dopalacze i inne środki psychoaktywne".

           

           

             W dniach 23 -24 maja 2016r. uczniowie z klas III- VI byli na wycieczce w Inwałdzie i Krakowie.   Pierwszy dzień  spędzili w 5-ciu parkach tematycznych: w Parku Miniatur, Warowni Inwałd, w Parku Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia, Ogrodzie Jana Pawła II i Mini ZOO "Kucyk".  Odwiedziny w Inwałd-Parku były pełne wrażeń i niekończących się możliwości.  Każdy uczestnik znalazł tu coś dla siebie.   Można było podziwiać najsłynniejsze budowle świata i  Polski w miniaturze, średniowieczny zamek,sprawdzić swoje umiejętności  w chatach kowala, tkacza, garncarza, posłuchać śpiewającego smoka, pospacerować po ścieżkach wśród kwiatów i krzewów, które utworzyły portret papieża. Dużą atrakcją, która sprawiła dzieciom najwięcej radości, było kino 5 D, przejażdżka „ Ciuchcią” oraz zabawy  w Dinolandii. Nocowali w Krakowie w nowoczesnym pensjonacie "Trans–Expres." Podczas wieczornego spaceru odwiedzili Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. W programie drugiego dnia  wycieczki było zwiedzanie zabytków starego Krakowa. Podziwiali Wawel – siedzibę królów polskich, Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem. Spacerowali po Krakowskim Rynku, gdzie obejrzeli Sukiennice, Kościół Mariacki, Pomnik Adama Mickiewicza. Mieli okazję posłuchać hejnału z wieży i obejrzeć stragany z pięknymi kwiatami i  pamiątkami, które są nieodłącznym elementem Rynku. Kolejnym punktem programu był pobyt w najmniejszej fabryce cukierków Manufakturze "Ciuciu–Artist”, gdzie uczniowie obejrzeli pokaz i lekcję wyrobu lizaków i cukierków. Na koniec otrzymali paczuszki słodkości i certyfikaty "Młodego karmelarza”. Ostatnie godziny wycieczki wypełnił relaks wAquaparku, gdzie można było skorzystać z wielu atrakcji wodnych.

          Wycieczka była udana i atrakcyjna, a uczniowie choć zmęczeni to zadowoleni. Z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci i zachęci do ponownego odwiedzenia  tych miejsc.                  

          Wycieczkę zorganizowała p. Agata Madej, a opiekunami byli p. M. Godek i p. W. Kwaśniowski.

          Składamy serdeczne podziękowania państwu Danucie i Stanisławowi Mądzielom oraz pani Joannie Kwaśniowskiej za pomoc finansową w zorganizowaniu wycieczki.

           

           

           

          30 maja uczennice z klasy II – Maja Burek, Wiktoria Skrzyniarz i z klasy III – Magdalena Kopacz, Jurkowska Katarzyna uczestniczyły w Gminnym Konkursie Matematycznym w Rzemieniu. Konkurs przebiegał pod hasłem „Gimnastyka mózgu”. Uczennice starały się jak najlepiej rozwiązać przygotowane testy. Z naszej szkoły finalistkami zostały: Maja Burek i  Wiktoria Skrzyniarz. Wszystkim uczestniczkom matematycznych zmagań, gratulujemy uzyskanych wyników. Do konkursu dzieci przygotowywały - Zofia Marek i Mirosława Godek.

           

           

           

            W dniu 31.05.2016r. uczniowie klas 0-III uczestniczyli w wycieczce do Osady Słowiańskiej w Stobiernej koło Dębicy. Podczas tego wyjazdu dzieci w namacalny sposób mogły poznać historię naszych przodków. Najpierw zwiedzili Gród, oglądnęli zbroje  rycerskie i poznali życie Słowianek od kuchni. Później uczniowie mieli możliwość spróbowania dawnego rzemiosła. Dzieci z oddziału przedszkolnego piekły podpłomyki, dziewczynki lepiły garnki z gliny, a chłopcy próbowali swoich sił w kowalstwie. Na zakończenie uczniowie oglądnęli  walkę wojów słowiańskich oraz taniec z ogniem. Oba pokazy zapierały dech w piersiach. Takie żywe lekcje historii pozostaną w naszej pamięci na długo