• Luty

• Znalezione obrazy dla zapytania dzień bezpiecznego internetu 2018

6 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. W tym roku działania prowadzone były pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci". Również nasza szkoła zgłosiła inicjatywę, by przypomnieć uczniom, jak świadomie korzystać z zasobów sieci. 15 lutego uczniowie obejrzeli krótkie filmy edukacyjne: 3 2 1 Internet! Dane i Cyberprzemoc oraz film Dodaj znajomego. Następnie rozmawiali na temat hejtu w Internecie oraz działań jakie należy podjąć w przypadku pojawienia się problemu. Brali także udział w dyskusji na temat: Jak tworzyć kulturę szacunku w sieci? Podczas dyskusji uczniowie spontanicznie dzielili się swoimi spostrzeżeniami: co to jest szacunek i empatia, jak rozmawiać o emocjach, jak szanować emocje innych osób. Na koniec wspólnie stworzyli mapę myśli dotyczącą tematyki spotkania. Uczniowie otrzymają również pakiet materiałów edukacyjnych.

Zajęcia przeprowadziła Pani Monika Tworek

I miejsce w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego

W dniu 15 lutego, na sali gimnastycznej SP Tuszyma, odbyły się gminne eliminacje w tenisie stołowym. Nasza szkoła wystartowała w 2 kategoriach: dziewcząt i chłopców. Dziewczęta w składzie: Katarzyna Kwaśniowska i Lidia Kopacz zdobyły I miejsce i awansowały na Finały Powiatowe do Mielca, natomiast chłopcy w składzie: Karol Gawron i Konrad Wrażeń zajęli 4 miejsce. Opiekunem był pan Łukasz Muniak.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

Wyjazd do kina na film "Cudowny chłopak"

20 lutego uczniowie klas IV-VII wzięli udział w wyjeździe do kina na film „Cudowny chłopak”. Tym razem obejrzenie filmu miało być nie tylko rozrywką, ale również bodźcem do głębszych refleksji na temat budowania postawy empatii i zachęcanie do pozytywnego działania.

„Cudowny chłopak” - to poruszająca historia Auggiego, który urodził się z deformacją twarzy. Do 10 roku życia uczył się w domu, na początku piątej klasy został jednak uczniem szkoły publicznej. Bohater próbuje odnaleźć się w nowym środowisku: chce, by rówieśnicy zobaczyli w nim zwykłego chłopca, by dostrzegli piękno, które kryje się nie w jego wyglądzie, lecz w jego wnętrzu. Wkrótce przekona się, że czasami jeden przyjazny gest, jedno wyciągnięcie pomocnej dłoni może wyzwolić pozytywną energię, która drzemie w każdym człowieku.

Obejrzenie filmu jest częścią projektu edukacyjnego „Daj dowód swojej dobroci” realizowanego na lekcjach języka polskiego pod kierunkiem pana Witolda Jorosza.

Wyjazd na film zorganizowała pani Agata Madej z inicjatywy pani  Dyrektor.

„Nocka w szkole !!!”

Szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką i ciężką pracą. Jak miło czasem oderwać się od podręczników szkolnych, spojrzeć na szkołę z innej strony. Taką atrakcję nasza szkoła zapewniła swoim uczniom w nocy z 23 na 24 lutego. Dzieci klas V i VI, odpowiednio przygotowane, czyli wyposażone w poduszki, śpiwory, materace i oczywiście mnóstwo energii i pozytywnego nastawienia, wzięły udział w biwaku szkolnym, na który przygotowano wiele atrakcji. Początek spotkania wypełniła rywalizacja sportowa uczniów jednej klasy na drugą. Odbył się turniej gier i zabaw oraz mecz piłki siatkowej i nożnej. Oprócz tego wszyscy wzięli udział w projekcji filmów, podczas których zajadali się pizzą przywiezioną przez rodziców. Nie zabrakło również nocnego spaceru w pięknej zimowej scenerii. Na każdym kroku nie brakowało wszystkim dobrego humoru i pozytywnej energii. Po wielu wrażeniach, wspólnych harcach, wieczornej toalecie uczniów zmorzył sen w gronie rówieśników. Rano po niezapomnianej  nocy dzieci przygotowały i zjedły zdrowe i smaczne śniadanie. Z wielkim smutkiem, że to już koniec zabawy, ale i z nadzieją, że to nie ostatnia taka noc… rozeszli się do domów.

Organizatorem i opiekunem „Nocki w szkole” był pan Łukasz Muniak.

Znalezione obrazy dla zapytania rzeżucha nasionaUprawa rzeżuchy

W ramach zajęć edukacyjnych uczniowie klasy I, pod kierunkiem wychowawczyni pani Zofii Marek, założyli uprawę rzeżuchy. Celem tego przedsięwzięcia było prowadzenie obserwacji dotyczącej tematu „Czego potrzebują do życia rośliny”.  Uczniowie pielęgnowali posiane ziarenka rzeżuchy, a później młodą roślinkę, według ustalonej zasady – uprawa rośliny w różnych warunkach. Po tygodniu dbania o nią i  obserwacji jej wzrastania, dzieci wyciągnęły słuszne wnioski, o których poinformowały panią dyrektor. Pierwszakom bardzo podobały się tego typu zajęcia.

nasza duma s               W 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach jubileuszowych obchodów, pod patronatem marszałka Senatu RP, Kancelaria Senatu organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma”, adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju. Tematem prac konkursowych jest polskie godło, począwszy od Mieszka I do czasów współczesnych. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentują: Maja Burek z kl. IV, Oliwia Gruszka z klasy VI i Karol Maziarz z klasy VII.