• Czerwiec

        •          Wycieczka do Wrocławia  

          6 czerwca o 5.00 rano uczniowie naszej szkoły wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem było „Kolejkowo” – jest to największa ruchoma makieta kolejowa w Polsce. Uczniowie podziwiali tam zabytki stolicy Dolnego Śląska i Sudety wykonane w skali. Kolejnym punktem było zwiedzanie Starego Miasta i poszukiwanie słynnych krasnali wrocławskich, których jest już 350 (zlokalizowali ponad 20 krasnali, w tym Więźnia, Głuchoniemego, Gołębiarza, Rowerzystę, Górnika czy Słupnika). Po 3 godzinnym zwiedzaniu Wrocławia uczniowie dostali czas wolny na zakup pamiątek. Następnie, odwiedzili słynny Stadion Śląski, gdzie mogli podziwiać z bliska jeden z najpiękniejszych obiektów sportowych w Polsce. Była to gratka dla fanów piłki nożnej, zobaczyć stadion, na którym odbywały się Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Następnie uczniowie udali się do hotelu, gdzie czekała na nich pyszna obiadokolacja. Po zjedzeniu i zakwaterowaniu udali się na wieczorny multimedialny pokaz fontann. Po powrocie, młodzież, do późnych godzin nocnych dzieliła się wrażeniami z pierwszego dnia wycieczki.

          Drugi dzień uczniowie zaczęli od godzinnego rejsu statkiem po Odrze. Po dopłynięciu do brzegu udali się na kilkugodzinne zwiedzanie ZOO i słynnego Afrykarium. Tam nasi podopieczni mogli podziwiać najbardziej egzotyczne i największe zwierzęta świata. Następnie zobaczyli Halę Stulecia – jeden z nielicznych w Polsce obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Na jej tle obejrzeli pokaz fontann multimedialnych. Potem spacerowali po ogrodzie japońskim, w którym najbardziej podobały się piękne okazy bonsai oraz ogromne pomarańczowe karpie. Około godziny 17.00 udali się w drogę powrotną do Kiełkowa. Podczas wycieczki panowała super atmosfera, a uczestnicy już nie mogą doczekać się kolejnej.

          Opiekunami podczas wycieczki byli: Teresa Skrzypek, Witold Jarosz i Łukasz Muniak

           

              Wycieczka do Osady Słowiańskiej w Stobiernej

          6 czerwca uczniowie oddziału przedszkolnego i kl. I uczestniczyli w wycieczce do Osady Słowiańskiej w Stobiernej koło Dębicy. Po przybyciu na miejsce zostali powitani przez mieszkańców grodu, którzy oprowadzili ich po osadzie i ciekawie opowiadali o życiu i kulturze Słowian. Zwiedzili również wieżę wartowniczą, z której roztaczał się piękny widok na okolicę. Następnie spacerowali po osadzie, gdzie mieli okazję zobaczyć stare zabudowania. Każda chata pokryta była strzechą i otoczona drewnianą palisadą. W jednej z chat oglądali dawne uzbrojenia, tarcze, łuki i inne bardzo ciekawe przedmioty służące do walki i obrony. W innej, zobaczyli jak mieszkali i jak ubierali się ówcześni mieszkańcy. Po zwiedzaniu wioski uczestniczyli w kilku warsztatach przygotowanych przez mieszkańców grodu i w sposób namacalny poznali kulturę naszych przodków sprzed ponad 1000 lat. Uczestniczyli w warsztatach garncarskich, łuczniczych i kuglarskich. Na koniec dzieci w „średniowiecznym kramiku” zakupiły drobne pamiątki. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.

           

           

              Logo Sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych 

          Znamy już wyniki XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik", którego II etap odbył się 13 marca i polegał na rozwiązaniu testu konkursowego. Zadania I etapu uczniowie realizowali podczas ferii zimowych. Wykonywali oni wtedy, pod okiem pani Teresy Skrzypek, doświadczenia, które były przygotowaniem do II etapu. Praca uczniów zaowocowała wysokimi wynikami.

          Karol Gawron uzyskał 71,67%  i zdobył wyróżnienie, a Alek Markulis uzyskał 80,83%  zdobywając nagrodę.

           

                     Projekt czytelniczy w kl. I

          W czerwcu uczniowie kl. I. realizowali projekt czytelniczy pod hasłem „Przyroda w poezji dziecięcej”. Do realizacji założonych celów projektu, zostały wykorzystane wiersze Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Janiny Porazińskiej. Zadaniem dzieci było uważne słuchanie tekstów, które później miały opowiedzieć. Prowadzone były rozmowy na temat poszanowania przyrody. Chętne osoby czytały wybrane wiersze. Uczniowie zapoznawali się również z budową wiersza, ćwiczyły  przepisywanie wybranych fragmentów. Pierwszaki starały się również określić jakie znaczenia ma książka w życiu każdego człowieka. 

           

           

                      Projekt czytelniczy w kl. II

          Na przełomie maja i czerwca klasa II realizowała projekt czytelniczy „Z Marią Konopnicką poznajemy świat”. Nad jego przebiegiem czuwała wychowawczyni – pani. M. Godek. Celem projektu było popularyzowanie sylwetki patronki naszej szkoły i jej utworów oraz uwrażliwienie na piękno rodzimej przyrody ukazywanej w utworach poetki, a przede wszystkim zachęcenie do czytania.  Z informacji internetowych oraz szkolnej gazetki  dzieci poznały fakty i miejsca związane z życiem M. Konopnickiej. Najwięcej czasu poświęcono na wspólne czytanie utworów poetki: „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, „Na jagody” oraz licznych wierszy, wśród których ulubionym stał się „Stefek Burczymucha”. Uczniowie recytowali wybrane samodzielnie wiersze, wykonali do nich ilustracje oraz układali hasła promujące czytanie. Podsumowaniem projektu był międzyklasowy konkurs recytatorski. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas I –III wyłonionych w klasowych eliminacjach.  Dzieci wykonały wiersze naszej patronki samodzielnie przez siebie wybrane. Występy zostały ocenione przez polonistę – pana Witolda Jarosza i wychowawczynie klasedukacji wczesnoszkolnej. Zwycięzcami zostali: Adrian Masajada z kl. I, Patrycja Mazur z kl. II i Monika Kwaśniowska z kl. III. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami i dyplomami.

           

           

                    Spotkanie z misjonarzem

          20 czerwca odbyło się spotkanie z księdzem Pawłem Kaimem, który ostatnie 9 lat spędził na misjach w mieście San Jacinto de Buena Fe w Ekwadorze. Na spotkaniu z uczniami ks. Paweł przedstawił  ciekawe informacje na temat swojej posługi misyjnej. Prezentował liczne zdjęcia, również te z trzęsienia ziemi jakie miało miejsce w tym rejonie w 2016r. Opowiadał również i przedstawił zdjęcie, jak to jest stać równocześnie na dwóch półkulach. 

          Dzięki spotkaniu z księdzem Pawłem uczniowie poznali wiele ciekawostek o tak egzotycznym dla nas kraju oraz dowiedzieli się, jak ciężkie jest tam życie ich rówieśników.

           

           

           

                      Zakończenie roku szkolnego

          22 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Podczas uroczystości dyrektor szkoły Agata Trawczyńska przypomniała sukcesu, jakie odnieśli uczniowie podczas kończącego się roku szkolnego. Złożyła podziękowania nauczycielom i rodzicom. Wręczyła nagrody za najwyższe wyniki w nauce oraz sukcesy sportowe i wzorową frekwencję. Na zakończenie życzyła wszystkim wspaniałych, niezapomnianych wakacji.

          Sukcesy w konkursach i zawodach:

          • Monika Kwaśniowska – zajęła I miejsce w kategorii klas młodszych, a Katarzyna Kwaśniowska – II miejsce w kategorii klas starszych w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Zanurzać się w ogrody rudej jesieni…”,
          • Katarzyna Jurkowska w Mielcu w finale powiatowym biegów przełajowych zajęła 10 miejsce,
          • Wiktoria Świątek została laureatką Powiatowego Konkursu Plastycznego pod hasłem "W krainie lodu",
          • Lena Wilk otrzymała wyróżnienie w Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek,
          • Katarzyna Kwaśniowska i Lidia Kopacz zdobyły I miejsce i awansowały na Finały Powiatowe do Mielca w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego, w powiecie wywalczyły II miejsce awansując do Finału Rejonowego w Iwierzycach, gdzie wywalczyły VI miejsce
          • Adrian Masajada zdobył II miejsce, a Karol Kurgan – III, w kategorii klas młodszych, a kategorii klas starszych - I miejsce – Oliwia Gruszka w gminnym konkursie plastycznym pt. „Wielkanocna pisanka ”
          • Jakub Kilian podczas Turnieju „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” o Mistrzostwo Gminy Przecław został indywidualnie najlepszym zawodnikiem ze szkół podstawowych uzyskując drugi wynik w jeździe  na rowerze po torze przeszkód i pierwszy w testach z przepisów ruchu drogowego,
          • Alek Markulis zdobył tytuł LAUREATA, a Oliwia Gruszka tytuł FINALISTY w Gminnym Konkursie Matematycznym uczniów klas VI,
          • Karol Gawron zdobył wyróżnienie, a Alek Markulis nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetlik”,
          • Maja Burek zdobyła tytuł FINALISTY w Gminnym Konkursie Matematycznym uczniów klas IV,
          • Jakub Kilian zdobył tytuł LAUREATA w Gminnym Konkursie Matematycznym uczniów klas VII,
          • Oliwia Gruszka została laureatką, a Alek Markulis finalistą dyktanda ortograficznego podczas Gminnego Ekologicznego Maratonu Ortograficzny,
          • Jakub Kilian zajął II miejsce w Gminnym Konkursie Wiedzy o Zdrowiu „Chcę być zdrowy”,
          • Uczniowie klasy VI uczestniczyli w projekcie edukacyjnym IPN „Kamienie Pamięci - Nieznany bohater niepodległości" – zostali zaproszeni na galę finałową do Krakowa.

           Uczniowie wyróżniający się w nauce:

          • klasa I: Adrian Masajada, Laura Lipiór, Olga Burek, Kinga Gancarczyk, Magdalena Pomana
          • klasa II: Justyna Bożek, Patrycja Mazur, Natalia Stefanowicz, Wilk Mateusz, Julia Markulis
          • klasa III: Monika Kwaśniowska, Patrycja Kozioł
          • klasa IV: Maja Burek, Kacper Jurek, Aleksandra Lipiór, Norbert Machnik, Wiktoria Skrzyniarz
          • klasa V: Magdalena Kopacz, Kacper Kilian
          • klasa VI: Alek Markulis, Oliwia Gruszka, Lidia Kopacz