Rok szkolny 2022/2023
KONFERENCJA SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE
8.05.2023 pod hasłem: „Partnerstwo edukacji i zdrowia, czyli wybrane rozważania o możliwości wpływu na jakość życia” w Ropczycach odbyła się XVI Konferencja Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie – Rejon Dębica. Szkołę Podstawową w Kiełkowie reprezentowali uczniowie z klasy IV Wiktoria Kocoł, Dominik Łączak i Karol Puzio wraz z panią dyrektor Elżbietą Bałą. Znane wszystkim powiedzenie „Twoje zdrowie w twoich rękach” ma dzisiaj niepodważalne naukowe uzasadnienie. Zdrowy styl życia prowadzony od najmłodszych lat jest warunkiem prawidłowego rozwoju psychofizycznego i zdrowotnego, a działania, wybory i wypracowane nawyki w młodym wieku najczęściej determinują zachowania podejmowane przez całe życie. Uczniowie przekonali uczestników konferencji, że zdrowy tryb życia ma wpływ na nasze zdrowie. Zrobili to w sposób mistrzowski, o czym zostali poinformowani zaraz po zejściu ze sceny. „Jesteś tym co jesz, dlatego nie bądź szybki, tani, łatwy czy podrabiany.” Gratulacje.
DZIEŃ ZIEMI
Ważną rolę procesie edukacji odgrywają zapoczątkowane już w przedszkolu kształtowanie u dzieci odpowiedzialności za stan przyrody poprzez budzenie świadomości ekologicznej.
Dobrze zorganizowana praca wychowawczo – dydaktyczna nauczycieli i wychowawców wykorzystująca bogactwo środków, metod i form przyczynia się do lepszego wprowadzenia uczniów w tematy ekologiczne. Dzień Ziemi przebiegał w Szkole w Kiełkowie pod hasłem "Zobacz, jak piękny jest nasz dom". W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na najbliższe środowisko, na piękno przyrody i konieczność jej ochrony. Wielu aktywnościom w ten dzień towarzyszyło tradycyjne sprzątanie otoczenia najbliższej okolicy. Uczniowie wyposażeni w rękawiczki i worki uprzątnęli śmieci, które nie wiadomo skąd znalazły się w rowie lub na poboczu drogi. Sprzątamy i dajemy dobry przykład. Uczniowie wiedzą, że ich zeszyty świadczą o nich, a porządek w ich miejscowości świadczy o ich mieszkańcach.IX Gminny Konkurs Ekologiczny "Mamy rady na odpady"
21 kwietnia w Szkole Podstawowej w Przecławiu odbył się IX Gminny Konkurs Ekologiczny "Mamy rady na odpady". Celem konkursu było kształtowanie proekologicznej świadomości i postawy oraz integracji środowisk szkolnych. Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Muniak, Maria Trojnacka i Piort Moździoch. Uczniowie wykazali się wiedzą ekologiczną i zdobyli II miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy.Gratulujemy!!!
Adrian Masajada najlepszy w gminie matematyk wśród uczniów klas VI.
20 kwietnia w Szkole Podstawowej w Dobryninie odbył się konkurs matematyczny uczniów klas 6. Naszą szkole reprezentowali: Adrian Masajada, Nikodem Kopacz, Olga Burek, Kinga Gancarczyk i Lena Muniak. Adrian okazał się być niepokonany i zdobył pierwsze miejsce i tytuł laureata. Nikodem Kopacz uzyskał piąty wynik w gminie i zdobył tytuł finalisty. Uczniów do konkursu przygotowywała pani Agata Trawczyńska. Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Turniej Wiedzy dla Szkół Podstawowych –
„Be Pro on Great Britain”
20 kwietnia 2023 r. o godz. 12.00 w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu odbył się Turniej Wiedzy dla Szkół Podstawowych – „Be Pro on Great Britain” Celem turnieju było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania językiem angielskim oraz wzbogacenie wiedzy o życiu politycznym, gospodarczym i kulturalnym Wielkiej Brytanii. Udział wzięły uczennice klasy VIII Monika Kwaśniowska i Julia Kwapisz, a przygotowane zostały przez panią Agatę Madej. dziękujemy za przygotowanie uczennic do konkursu. Czekamy na wyniki.
80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia mija 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcje #ŁączyNasPamięć. Własnoręcznie wykonali żonkile - symbol zbiorowej pamięci. Uczestniczyli również w zajęciach poświęconych przybliżeniu wydarzeń z 1943 roku.
Matematyczne Walentynki
Lekcja matematyki nie musi być nudna. Walentynki - uczniowie klasy 6 zmagali się z walentynkowym wyzwaniem. Ich zadaniem było zaznaczenie punktów w układzie współrzędnych.
Lekcja matematyki w kl. 6 - Escape room "Zagubiony przepis na pierniczki"
W ostatnim, przedświątecznym dniu nauki uczniowie klasy 6 mieli niecodzienną lekcję matematyki. Musieli odnaleźć zagubiony przepis na pierniczki. To escape room’owe wyzwanie polegało na odnalezieniu wskazówek, rozwiązaniu szeregu zadań i łamigłówek z matematyki, geografii, języka angielskiego, muzyki, języka polskiego i informatyki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w wyzwaniu, dzięki któremu rozwijali swoją kreatywność, spostrzegawczość i spryt. Współpraca i działanie zespołowe pozwoliły uczniom odgadnąć kod do kłódki i odnaleźć zagubiony przepis.
Wyróżnienie na I Mieleckiej Gali Wolontariatu
Miło nam poinformować,iż Szkolne Koło Wolontariatu zostało wyróżnione w I Mieleckiej Gali Wolontariatu. Odbyła się ona z inicjatywy posła Fryderyka Kapinosa. Gala ta była okazją do podziękowania wolontariuszom za ich bezinteresowną działalność charytatywną na rzecz drugiego człowieka. Bardzo dziękujemy za dostrzeżenie pracy naszych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.
Matematyczne Mikołajki - konkurs
6 grudnia miało miejsce podsumowanie Matematycznego Konkursu Mikołajkowego. Zadaniem uczniów było uważne przeczytanie bajki matematycznej "W fabryce św. Mikołaja" i odpowiedzenie na kilka pytań. Odpowiedzi nie były oczywiste - należało wykonać kilka obliczeń matematycznych. Poziom trudności obliczeń dostosowany był do wieku uczniów. Bezbłędnie z zadaniem poradzili sobie uczniowie:
- Julia Kwapisz i Maja Wilk z kl. VIII
- Lena Muniak, Adrian Masajada, Łukasz Pleban i Weronika Cieśla z kl. VI
- Lena Wilk z kl. V
- Wiktoria Kocoł, Weronika Stefanowicz i Grzegorz Haracz z kl. IV
Otrzymali oni w nagrodę, oprócz drobnych upominków, jeden z bonów: upoważniający do zrezygnowania z jednego zadania podczas sprawdzianu (oprócz zadania na 6), upoważniający do 5–ciu minut z zeszytem podczas sprawdzianu, upoważniający do otrzymania dodatkowego 1 punktu na kartkówce/sprawdzianie, upoważniający do zwolnienie z zadania domowego lub upoważniający do anulowania jednej oceny.
Mikołajkowa lekcja matematyki w klasie 6
6 grudnia na lekcji matematyki uczniowie klasy 6 trenowali zaznaczanie punktów w układzie współrzędnych. Jest to podstawowa umiejętność pozwalająca na rysowanie wykresów funkcji. Nasi uczniowie podczas tej nauki stworzyli portrety św. Mikołaja.
Lekcja techniki w klasie 6
Kolejny raz uczniowie klasy 6 wykazali się ogromną kreatywnością. Tym razem na lekcji techniki tworzyli projekty wymarzonego pokoju. Pomysłowość naszych uczniów jest ogromna. Z niecierpliwością czekamy na kolejne ich prace.
Dzień Pluszowego Misia w klasach I, III
25 listopada uczniowie klasy 1 i 3 uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde z dzieci przyszło że swoim "milutkim" przyjacielem. Byly misie małe, średnie i bardzo duże. W tym wesołym dniu dzieci czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, wykonywały prace plastyczne. Degustowały także przysmak misiów - kanapki z miodem. Dzień ten był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.
Dzień Praw Dziecka
20 listopada to święto dzieci, ich praw. Od czterech lat we współpracy z UNICEF Poland organizujemy rozmaite aktywności, które mają na celu przybliżyć dzieciom ich prawa, ale też uświadomić, że należy ich przestrzegać w odniesieniu do koleżanek i kolegów.
Tym razem spotkaliśmy się aby wspólnie rozwiązywać różne problemy, z którymi dzieci się spotykają, analizowaliśmy czy i jakie prawa są w danej sytuacji łamane. Nasz #KlubSzkółUnicef powitał oficjalnie nowych członków, którzy otrzymali dzisiaj odznaki. Na koniec cała szkoła w radosnym marszu przeszła przez Kiełków, niosąc przygotowane przez siebie transparenty, niebieskie balony, piszczałki i przy dźwiękach piosenek. Delikatne płatki śniegu tylko dodawały uroku naszemu marszowi, bo gorące serca sprawiły, że atmosfera była bardzo ciepła.
Bardzo dziękujemy dzieciom i nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tego dnia.
Wyjazd na lodowisko do Dębicy
21 listopada uczniowie klas III - VII miło i aktywnie spędzali czas na lodowisku w Dębicy. Część uczniów dzielnie stawiała pierwsze kroki wspomagając się sympatycznym pingwinkiem. Umiejący jeździć czerpali przyjemność z lodowego szaleństwa. Wszyscy w dobrych humorach wrócili do szkoły.
Spotkanie z przedstawicielem WORD w Tarnobrzegu
W dniu 18 listopada w naszej szkole gościliśmy pana Dawida Uzara przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu. Pan Dawid zapoznał uczniów klas młodszych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego przechodzenie przez jezdnię, znaki drogowe i obowiązkowe wyposażenie roweru. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało upominek w postaci odblaskowej chusty. Spotkanie zakończyło się zrobieniem wspólnego,pamiątkowego zdjęcia.
Wizyta przedszkolaków i uczniów klasy I i III w Kulkolandzie
14 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy I i III wesoło spędziły czas w Kulkolandzie. Podczas zabawy odwiedzili ich goście specjalni: Myszka Miki i Marshall. Andrzejkowe wróżby prowadziła wróżka. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Patriotycznie na lekcji matematyki
W przeddzień Święta Niepodległości uczennice klasy 8 na lekcji matematyki realizowały w kreatywny sposób temat „Punkty w układzie współrzędnych”. Powstały portrety naszego symbolu narodowego.
Dyktando Niepodległościowe
8 listopada w Domu Kultury w Przecławiu uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w Dyktandzie Niepodległościowym, które przygotowała Szkoła Podstawowa im. Walerii Szalay-Groele w Przecławiu dla uczniów z terenu całej gminy.
Po zakończeniu dyktanda uczniowie spotkali się z p. Kingą Hałacińską, wnuczką Andrzeja Hałacińskiego, żołnierza i dyplomaty, autora słów pieśni "My, Pierwsza Brygada".
Śniadanie daje moc
W dniu 8 listopada nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w edycji ogólnopolskiego programu „Śniadanie daje moc”, który przeznaczony jest dla najmłodszych uczniów. Jest to program, który ma za zadanie zwiększyć świadomość dotyczącą roli śniadania w diecie dziecka oraz zasad zdrowego odżywiania.
Tego dnia uczniowie klas I i III przygotowali przepyszne, zdrowe i kolorowe kanapki. Po pożywnym śniadaniu uczniowie pełni energii przystąpili do wykonywania zadań, rozwiązywania krzyżówek i wykreślanek, quizu dotyczącego zdrowego żywienia, odgadywania zagadek tematycznych oraz wykonania prac plastycznych. Wychowawcy najmłodszych uczniów przeprowadzili pogadanki na temat wartościowych posiłków, ruchu oraz zdrowego stylu życia.
Mistrz ortografii z Kiełkowa
Jubileuszowe X Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” rozstrzygnięte! W dniu 26 października 2022 r., w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej (w powiecie strzyżowskim) przeprowadzono eliminacje wojewódzkie dla miłośników poprawnej pisowni polskiej z województwa podkarpackiego. W kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV-VI laureatem został Adrian Masajada - uczeń klasy VI. Debiutant zajął 12. miejsce i teraz czeka go przyjemne przeżycie, czyli odebranie dyplomu potwierdzającego sukces. Stanie się to podczas uroczystej gali w dniu 18 listopada 2022 r. w Wiśniowej. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i życzymy powtórzenia wyczynu w przyszłym roku.
Dzień Postaci z Bajek
Dnia 7 listopada świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci z klasy I i III w tym wyjątkowym dniu przybyły do szkoły przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Dzień ten przypominał nam jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, układały puzzle. Odbył się także konkurs na ,,Ulubioną postać bajkową’’. Ten dzień dostarczył dzieciom bardzo wiele radości i wrażeń.
#przerwanaczytanie
27 października nasza szkoła juz po raz drugi wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Celem akcji jest:
– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
– integracja środowiska lokalnego;
– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
#labolatoriaprzyszłości
4 października na lekcji techniki uczniowie klasy 6 poznawali obsługę sprzętu do nagrań zakupionego w ramach labolatoriów przyszłości. Być może były to pierwsze kroki ze sprzętem przyszłego operatora filmowego lub reżysera.