Kwiecień
Znamy już wyniki konkursu "Zajączek Wielkanocny" organizowanego przez MCK w Przecławiu. W kategorii przedszkoli II miejsce zajęła Gabriela Bogdan, a w kategorii klas I - III wyróżnienie otrzymała Maja Burek z klasy II. Sukces naszych uczennic jest ogromny, ponieważ na konkurs wpłynęły 182 prace.
Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Dlatego dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zapraszają swoich rodziców i dziadków do przeczytania wybranej książki. W miesiącu kwietniu przedszkolaków odwiedzili babcia Mateuszka Wilka z bajką „Tomcio Paluszek” i tata Natalki Stefanowicz z baśnią „Czerwony Kapturek”. Dzieci z zaciekawieniem słuchały utworów oraz oglądały kolorowe ilustracje, a czytanie bajek przez bliskie osoby sprawiło im dużo radości.
Dzieci z oddziału przedszkolnego realizują program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!”, który prowadzony jest przez Żywiec Zdrój S. A. przy wsparciu Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka. Celem programu jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Uczestnicy poznają przygody „Wodnych Superbohaterów” Zosi i Krzysia, którzy wraz ze Zdrojkiem przekazują cenną wiedze o wodzie, jej roli w przyrodzie i życiu człowieka. Podczas zajęć dzieci mają okazję poznać zasady zdrowego żywienia, poszerzyć swoje wiadomości na temat znaczenia wody dla całego środowiska oraz dowiedzieć się więcej o jej właściwościach, zastosowaniach i sposobach oszczędzania.
18 kwietnia w Samorządowym Przedszkolu w Przecławiu odbyło się podsumowanie III Gminnego Konkursu Plastycznego „Żyj zdrowo” pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Celem konkursu było kształtowanie postawy prozdrowotnej, rozwijanie kreatywności oraz prezentacja talentów plastycznych dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych Gminy Przecław. Naszą placówkę reprezentowały Natalia Płatek i Ewa Ryś, które wykonały prace plastyczne zachęcające do prowadzenia aktywnego trybu życia i zdrowego odżywiania. Wszystkim uczestnikom konkursu zostały wręczone nagrody, a jury doceniło pracę Ewy Ryś, która w kategorii dzieci 5-, 6-letnich zdobyła III miejsce. Serdecznie gratulujemy.
Uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią założyli hodowlę dżdżownic. Najpierw układali ziemię i piasek warstwami, wierzch przykryli trawą by na końcu dołożyć głównych lokatorów. Jak się okazało oglądanie akwarium było wciągającym zajęciem podczas przerw. Po tygodniu obserwacji oraz zapoznaniu się z ciekawostkami z życia dżdżownic pierwszaki podzielili się swoją wiedzą z kolegami z klasy II i oddziału przedszkolnego. Takie żywe lekcje przyrody pozostają w pamięci na całe życie.
20 kwietnia byliśmy na wycieczce w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie. Celem wyjazdu było zwiedzanie Edukacyjnej Wystawy Klocków LEGO. Na wystawie można było obejrzeć budowle przedstawiające architekturę współczesną i zabytkową, sceny historyczne, eksponaty interaktywne, postacie z bajek, pojazdy i wiele innych eksponatów zbudowanych z kilku milionów klocków. Nam najbardziej spodobał się olbrzymi samolot, mający 11 metrów długości i 3 m wysokości wykonany z miliona klocków. Miłośnicy piłki nożnej mogli sfotografować się z samym … Robertem Lewandowskim - oczywiście z klocków. Dodatkową atrakcją było samodzielne zbudowanie czegoś ciekawego z tych najbardziej popularnych klocków na świecie w specjalnej strefie zabaw. Dzieci te starsze i młodsze bawiły się wyśmienicie. Następnie odbyliśmy spacer po rzeszowskiej galerii, a tu największą atrakcją były ruchome schody. Wycieczkę zakończył pobyt w MC Donald, gdzie każdy mógł sam zamówić sobie jakiś ulubiony przysmak.
Wycieczkę zorganizowała M. Godek, a opiekunami byli nauczyciele: Z. Marek, I. Strzelczyk i W. Kwaśniowski.
Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs plastyczny pod hasłem „Świat zamknięty w książce” zorganizowany przez Przedszkole Samorządowe w Lipnicy Murowanej. Na konkurs nadesłano 143 prace z 65 placówek z całej Polski. Jury biorąc pod uwagę samodzielność, zgodność z tematem i pomysłowość przyznało nagrody i wyróżnienia. Duży sukces w kategorii dzieci 6-letnich odniosły dziewczynki z klasy „0”, gdyż Natalka Płatek zajęła III miejsce, a Ewa Ryś zdobyła wyróżnienie. Dziewczynkom gratulujemy talentu plastycznego i życzymy szczęścia w kolejnych konkursach.
27 kwietnia w Szkole Podstawowej w Przecławiu odbył się Gminny Konkurs Matematyczny klas V. Naszą szkołę reprezentowali Roksana Walas, Jakub Kilian i Karol Maziarz. Wśród najlepszych matematyków w Gminie znalazło się dwoje uczniów naszej szkoły. Roksana i Jakub zdobyli tytuł FINALISTY.
Ucznów do konkursu przygotowywała Pani Monika Tworek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
22 kwietnia w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Ziemi. Dzień ten promuje ekologię. Zachęca społeczeństwo do dbania o środowisko oraz uczy, że naszą planetę powinno się szanować. Święto to pokazuje również, że jeżeli nie będziemy troszczyli się o Ziemię, może skończyć się to katastrofą ekologiczną. Tak więc celem tego dnia było utworzenie świadomości ekologicznej w umyśle każdego ucznia.
Na uroczystość z tej okazji zaproszony został Pan Artur Święch, leśniczy nadleśnictwa Tuszyma, który przybliżył uczniom znaczenie lasu w życiu człowieka. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali związane z tym tematem prezentacje multimedialne.
Uczniowie klasy II pod kierunkiem Pani Zofii Marek przygotowali przedstawienie pt. ,,Grunt to zdrowie’’ autorstwa Pana Witolda Jarosza. Scenka promowała zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży.
Uroczystość przygotowana była przez Marię Jaje, Zofię Marek przy współpracy Izabeli Strzelczyk.
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W naszej szkole z tej okazji 25 kwietnia odbył się "Sąd nad Książką". Uczniowie próbowali rozstrzygnąć problem, czy we współczesnym świecie potrzebna jest książką, czy też można ja zamknąć w muzeum, a może zniszczyć. W rozprawie udział wzięli: sędzia, prokurator, obrońca. Ponadto głos mieli świadkowie obrony i oskarżenia. Wypowiadała się też oskarżona, czyli książka. Wobec wielu głosów przeciwko książce, obrońca nie pozostawił wątpliwości, że nie może ona zniknąć z naszego życia, gdyż kształtuje wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, nie wzbudza agresji, jest łatwo dostępna, jest nieocenioną towarzyszką w samotnych chwilach……Potwierdzili to też uczniowie, którzy mieli możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie. Po rozważeniu problemu Sąd ogłosił, że: książka jest ważnym elementem naszego życia, z książki nie można zrezygnować, książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając.
Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pana Witolda Jarosza.
26 kwietnia uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach dotyczących koleżeństwa i przyjaźni, które prowadziła pani pedagog Anna Jaromi. Zajęcia uświadomiły uczniom potrzebę przyjaźni i koleżeństwa w życiu każdego człowieka, a także wyjaśniły dlaczego ludzie samotni cierpią. Uczniowie dowiedzieli się również jak ważne jest, aby umieć radzić sobie ze swoimi emocjami.
27 kwietnia, uczniowie z klas 0-III pojechali do SCK w Mielcu i uczestniczyli tam w spektaklu teatralnym „Polskie Baśnie” w wykonaniu aktorów Teatru Młodego Widza z Wolimierza. Spektakl składał się z trzech przedstawień: „ZŁOTA KACZKA”, „ŻYWA WODA”, „SZEWCZYK DRATEWKA”. Różnorodne formy teatralne przedstawione przez aktorów oraz barwne stroje bardo spodobały się dzieciom. Po zakończonym widowisku uczniowie wybrali się na krótki spacer po mieście, a także na pobliski plac zabaw. W bardzo dobrych humorach wszyscy powrócili do szkoły.
Organizatorem wyjazdu była Zofia Marek. Opiekę nad dziećmi sprawowały również -Ewa Skrzypek, Izabela Strzelczyk oraz jedna z mam p. Agnieszka Bogdan.