Grudzień
Uczniowie klas I-III, w bieżącym roku szkolnym, rozpoczęli realizację ogólnopolskiego programu „Mamy kota na punkcie mleka”. Program realizowany jest przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych i upodobań kulinarnych dzieci, które będą rzutować na ich przyszły styl życia. Warto zatem zadbać, aby mleko i jego przetwory znalazły się w codziennym jadłospisie całej rodziny i były wykorzystywane do przyrządzania smacznych posiłków oraz przekąsek.
Niezwykle istotne jest przyzwyczajanie najmłodszych do spożywania nabiału, który nie tylko jest cennym źródłem białka, ale też minerałów i witamin. Realizowany program pozwoli nauczyć zasad zdrowego odżywiania. Działania podejmowane w ramach kampanii podkreślą znaczenie wartości odżywczej mleka i produktów mlecznych w diecie dziecka.
W ramach zajęć dzieci poznały Kota Mleczysława i Kotkę Kitkę, którzy w przygotowanej prezentacji multimedialnej, wprowadzili ich w świat mleka i jego wartości odżywczych, oraz zachęcali do spożywania produktów mlekopochodnych. Następnie dzieci przystąpiły do realizacji zadań w otrzymanych kartach pracy. Wszyscy ze swoich zadań wywiązali się na szóstkę. Na zakończenie zajęć klasy II i III własnoręcznie przygotowały i degustowały ,,Pożywną owsiankę’’, a kl. I przygotowała i zjadła z apetytem drugie śniadanie z ulubionych produktów pochodzenia mlecznego . Zajęcia dostarczyły uczniom wiele radości i satysfakcji z pracy zespołowej.
Nad realizacją programu czuwały wychowawczynie, a koordynatorem programu jest pani Lidia Kopacz
Dzień Profilaktyki
4 grudnia w naszej szkole był Dniem Profilaktyki. Uczniowie młodszych klas wystąpili z inscenizacją ,,Jan Brzechwa uczy nas kultury”. Zaś uczniowie starszych klas wysłuchali prelekcji specjalisty do spraw nieletnich z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w konkursie plastycznym, wykonując plakaty o przeciwdziałaniu uzależnieniom i przemocy. Zostali nagrodzeni grami planszowymi. Dzień profilaktyki był podsumowaniem projektu ogólnoszkolnego ,,Dzieci i młodzież bez uzależnień”, którego koordynatorem była pani pedagog M. Harla, a wykonawcami panie Z. Marek, L. Kopacz i M. Godek.
Lekcja 2 - Pomocne serce
Grudzień to miesiąc wyjątkowy. To Mikołajki i Boże Narodzenie. To czas rodzinnych spotkań i niezwykłej atmosfery. To czas pomagania i dzielenia się z innymi. W tym wyjątkowym okresie, dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III uczestniczyły w lekcji „Pomocne serce”. Była to 2 lekcja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej #DzieciUcząRodziców. Uczniowie rozmawiali o tym, czym jest pomaganie, jak można pomagać innym, dlaczego należy pomagać innym, jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi oraz czym jest magia świąt Bożego Narodzenia?
Spotkanie z Mikołajem
6 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III wybrały się pod opieką swoich wychowawczyń do Kulkolandu w Mielcu. W sali zabaw dzieci korzystały z wielu atrakcji: labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Największą niespodzianką okazało się przybycie Świętego Mikołaja, który przygotował dla dzieci kilka zadań. Uczniowie prezentowali swoje talenty wokalne i recytatorski oraz zapewniły gościa o swoim dobrym zachowaniu. Na zakończenie wszyscy zostali obdarowani prezentami i pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do szkoły.
Świąteczne spotkanie
18 grudnia cała społeczność szkolna zebrała się by wspólnie uczcić zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Dzieci z klas I-III zaprezentowały się w montażu słowno-muzycznym „W grudniową, cudną noc...”. Uczniowie z klas starszych zademonstrowali swoje umiejętności w grze na instrumentach muzycznych. Solistki: Olga Burek (kl. III) i Magdalena Kopacz (kl. VII) zaprezentowały swoje zdolności wokalne. Wspólne śpiewanie kolęd oraz przedstawienie tradycyjnych zwyczajów bożonarodzeniowych wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.
Uczniów do występu przygotowywały panie: Lidia Kopacz, Zofia Marek, Hiacynta Wójtowicz.Wizyta w Domu Seniora
Okres przedświąteczny to czas składania sobie życzeń. Uczniowie klas I – III oraz klas VI-VII udali się do miejscowego Prywatnego Domu Opieki, aby złożyć życzenia pensjonariuszom i przedstawić program artystyczny o tematyce bożonarodzeniowej. Było wspólne kolędowanie i wręczanie kartek wykonanych przez uczniów w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu. Starsi, samotni ludzie czekają na te odwiedziny, a każdy występ dzieci sprawia im wielką radość wyrażoną serdecznymi brawami.
Pełna miska dla zwierzaków z przytuliska
Okres przedświąteczny to szczególny czas dzielenia się sercem z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Szkolne Koło Wolontariatu, podobnie jak w roku ubiegłym, zorganizowało zbiórkę karmy dla zwierząt z przytuliska w Zaborczu. Uczniowie i nauczyciele zadbali o to , aby koty i psy z przytuliska miały również przyjemne, a przede wszystkim syte święta. Łącznie zebrano ponad 34 kg karmy.
Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję składamy serdeczne podziękowania.
Życzenia dla samotnych i chorych
Okres przedświąteczny to czas refleksji i rozmyślań o bliskich, ale też o samotnych i cierpiących. Dlatego też zorganizowano w naszej szkole akcję pod hasłem „Życzenia dla samotnych i chorych”. Uczniowie własnoręcznie przygotowali kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi. Najpiękniejsze życzenia, samotnym i chorym z miejscowości Kiełków i Zaborcze, zostały przekazane przez Ks. Proboszcza.
Przeprowadzona akcja była ważną lekcją szacunku i uwrażliwienia na potrzeby drugiego człowieka. Uświadomiła dzieciom, że wokół nas żyją ludzie samotni, o których nie wolno nam zapomnieć.
#RazemNaŚwięta