• Maj

        •              Podobny obraz  Monika Kwaśniowska najlepszym matematykiem w gminie pośród uczniów klas IV

          8 maja w Szkole Podstawowej w Łączkach Brzeskich odbył się Gminny Konkurs Matematyczny Uczniów Klas Czwartych pod Patronatem Burmistrza Przecławia Renaty Siembab. Naszą szkołę reprezentowały Monika Kwaśniowska i Patrycja Kozioł. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z zadań zamkniętych i otwarych. Po podsumowaniu wyników okazało się, że Monika Kwaśniowska jako jedyna w gminie zdobyła maksymalną liczbę punktów zostając tym samym najlepszym matematykiem w gminie.

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          Uczennice do konkursu przygotowywała pani Monika Tworek.

           

           

                Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie

          Maj to okres, w którym intensywnie rozwija się roślinność. Ogród Botaniczny w Krakowie przepełniony jest wtedy feriom barw. Kwitną drzewa, krzewy i rośliny jednoroczne. Z tego powodu, wybraliśmy majowy termin na zwiedzanie tego bajkowego miejsca w samym centrum Krakowa.

          8 maja rozpoczęliśmy wycieczkę od wizyty w siedzibie królów – Zamku Królewskiego na Wawelu. Pogodę mieliśmy jak na zamówienie, dlatego spacerkiem przeszliśmy ulicą Grodzką, od zamku w kierunku Rynku. Przywitaliśmy Adama Mickiewicza, zrobiliśmy obowiązkowe zdjęcie na tle jego pomnika i sukiennic, podziwialiśmy również monumentalne wieże Kościoła Mariackiego. Dalsze kroki skierowaliśmy poprzez ulicę Floriańską i Lubicz, aż do bram najstarszego w Polsce Ogrodu Botanicznego, usytuowanego na terenie dawnej posiadłości Czartoryskich. W ogrodzie podzieliliśmy się na dwie grupy i oprowadzani przez przewodników, zwiedziliśmy m.in. szklarnie z roślinnością tropikalną oraz stref pustynnych i półpustynnych, roślinność charakterystyczną dla lasów azjatyckich, alpinarium z roślinnością górską, arboretum i stawy z roślinnością wodną. Podziwialiśmy olbrzymie palmy, prehistoryczne sagowce i paprocie drzewiaste, poznaliśmy różnorodność roślin użytkowych i niesamowite unikalne okazy, jak drzewo chusteczkowe, metasekwoja chińska, rośliny mięsożerne i przecudnej urody storczyki . Po zwiedzaniu i odpoczynku w ogrodzie, przeszliśmy bulwarami nad Wisłą, przez stary i urokliwy Kazimierz, odwiedzając Bazylikę Bożego Ciała, aż do podnóża Wawelu, skąd odjechaliśmy w drogę powrotną, w pamięci zachowując wspaniałe wrażenia.

          Wycieczkę zorganizowała pani Zofia Rysiewicz.

           

           

            Podobny obraz Zajęcia otwarte w oddziale przedszkolnym

          7 maja w oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem „Wiosenna łąka i jej mieszkańcy”. Przedszkolaki m.in. rozwiązywały zagadki, segregowały zwierzęta, układały nazwy owadów z rozsypanki literowej, rozwiązywały działania matematyczne, a na zakończenie zajęć zaśpiewały dla rodziców piosenkę  „Bocianek”.

          Zajęcia otwarte umożliwiają rodzicom poznanie sposobów pracy nauczyciela  z dziećmi, obserwowanie zachowanie swojego  dziecka w grupie oraz  zapoznanie się z jego osiągnięciami. 

           

           

              Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Albus

          10 maja 10 uczniów klas IV-VIII wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego Albus. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami typu wybór wielokrotny z gramatyki, słownictwa oraz wiedzy o krajach anglojęzycznych. Trzymamy kciuki, gdyż na wyniki musimy poczekać do 11 czerwca. 
          Szkolnymi koordynatorkami konkursu były p. Agata Madej oraz p. Anna Latawiec.

                     Przerwa na czytanie

          13 maja społeczność naszej szkoły po raz pierwszy wzięła udział w IV ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo „Przerwa na czytanie”. Ta impreza organizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje" i została zainicjowana przez Bibliotekę Pedagogiczną WOM w Gorzowie Wlkp. Przystąpiły do niej wszystkie klasy naszej szkoły oraz oddział przedszkolny. Celem tej akcji było skupienie jak największej ilości osób, które czytały w wyznaczonym dniu fragment wybranej przez siebie książki. Poza tym, w ten sposób promowaliśmy czytelnictwo zwracając uwagę na wartość czytania książek. W szkole dla dzieci młodszych wyznaczono specjalne ,,strefy czytania’’ - w oddziale przedszkolnym oraz klasach I – III, w których uczniowie klas starszych czytali swoim młodszym koleżankom i kolegom.

          W przedsięwzięcie to zaangażowali się nauczyciele a także pani dyrektor. Akcja zgromadziła szereg uczniów, którzy bardzo chętnie wzięli w niej udział. Moment czytania został uwieczniony na zdjęciach. Zachęcamy do częstych i miłych przerw z książką. W „Przerwie na czytanie" wzięło udział 88 uczniów.

          Nad całością czuwała pani Lidia Kopacz.

           

                 Znalezione obrazy dla zapytania Kamienie Pamięci – „Harcerze Niepodległej”         

                                                  Uczniowie na gali finałowej X edycji projektu edukacyjnego IPN Kamienie Pamięci – „Harcerze Niepodległej”

          66 zespołów uczniowskich z całej Polski uczestniczyło w finale ogólnopolskiego projektu edukacyjnego IPN Kamienie Pamięci - "Harcerze Niepodległej”, który odbył się w Katowicach w dniach 16-17 maja 2019 r. Zaprezentowali oni swoich lokalnych bohaterów, których odkryli w wyniku historycznych poszukiwań. Wśród zaproszonych na katowicką galę było 29 uczniów w 10 zespołach i 5 nauczycieli z 5 szkół (ZS Przecław, SP Przecław, SP Rzemień, SP Dobrynin, SP Kiełków), którzy reprezentowali Gminę Przecław. Celem tegorocznego projektu było upamiętnienie harcerzy, którzy czynnie uczestniczyli w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości: najpierw w latach 1914-1918 oraz 1919-1923, walcząc o ostateczny kształt granic Rzeczypospolitej, następnie w czasie II wojny światowej, stawiając opór okupantom hitlerowskim i sowieckim, a po jej zakończeniu, działając w powojennej konspiracji niepodległościowej. Młodzież gminy Przecław przywróciła nie tylko pamięć o tych osobach i ideałach, którymi żyły i za które niejednokrotnie oddały życie, ale także pokazali, że zasady ruchu harcerskiego i idea niepodległości Polski były ze sobą nierozerwalnie związane.

          W podsumowaniu X edycji projektu edukacyjnego IPN Kamienie pamięci - „Harcerze Niepodległej” z naszej szkoły - brało udział 4 uczniów w 2 zespołach. Pracowali oni pod kierunkiem nauczyciela historii, pana Piotra Wolaka. Uczniowie upamiętnili dwóch harcerzy z mieleckiej Drużyny im. Jeremiego Wiśniowieckiego z zastępu „Rysie". Alek Markulis, Klaudiusz Puzio i Rafał Jurkowski swoimi poszukiwaniami objęli harcerza Romana Stachiewicza, natomiast Oliwia Gruszka, Lidia Kopacz i Karol Pleban zaprezentowali postać Ryszarda Rinka.

          Do X edycji zgłosiło się łącznie 114 drużyn. Dzięki pozytywnej ocenie jury prawo do udziału w gali uzyskało 79 drużyn. Jury doceniło wysiłek włożony w różne formy upamiętnienia „Harcerzy Niepodległej”, zazwyczaj niezwykle ciekawych lokalnych bohaterów, ale także popularyzatorskie działania, mające na celu wprowadzenie do przestrzeni ogólnopolskiej sylwetek lokalnych postaci. Ostateczne w wielkiej gali finałowej w Katowicach udział wzięło 66 drużyn z 48 instytucji oraz 2 osoby prywatne. Pod względem udziału poszczególnych województw przedstawiało się to następująco: województwo śląskie – 12 drużyn, lubelskie – 2, podkarpackie –22, dolnośląskie – 6, kujawsko-pomorskie – 6, łódzkie – 2, świętokrzyskie –4, opolskie – 1, pomorskie – 4, podlaskie – 4, małopolskie – 3, mazowieckie – 1, warmińsko-mazurskie – 1.

          17 maja w siedzibie Miasta Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach odbyła się gala finałowa tego przedsięwzięcia, podczas której uczestnicy projektu upamiętnili „Harcerzy Niepodległej”. Gali towarzyszyła prezentacja ich prac na stoiskach wystawienniczych. Uczestnicy projektu wzięli udział także w wyjątkowej uroczystości wciągnięcia na maszt flagi przekazanej przez Prezydenta RP. Piątkową galę uświetnił zespół „Chwila Nieuwagi“. Zespół zaprezentował śląskie pieśni powstańcze, a także utwory traktujące o śląskich bajaniach, tradycjach i legendach.

          Dzień wcześniej, 16 maja uczestnicy projektu z całej Polski, mieli możliwość zwiedzenia Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, a także Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu. Uczniowie zwiedzili Kopalnię Srebra. Niezapomnianym przeżyciem był też spacer po Katowicach i pamiątkowe zdjęcia w tak znanych miejscach, jak katowicki Spodek.

                     


                  Przedszkolaki z wizytą w OSP Kiełków

          17 maja dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiełkowie. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda praca strażaków, obejrzały wyposażenie wozu strażackiego, zapoznały się z zasadami pierwszej pomocy. Najwięcej radości sprawiła dzieciom możliwość siedzenia za kierownicą wozu strażackiego, a także założenie umundurowania i hełmu strażackiego. Strażacy na zakończenie obdarowali dzieci maskotkami i słodyczami. Serdecznie dziękujemy za miłe i pouczające spotkanie.

           

                 Moja wymarzona Złota Rybka

          Uczniowie naszej szkoły bardzo licznie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez Muzeum Złotej Rybki w Dydni. Tematem było wykonanie pracy pt. "Moja wymarzona Złota Rybka". Konkurs miał na celu zainteresowanie dzieci tematyką środowiska wodnego, rybami i ich anatomią, propagowanie pośród dzieci i młodzieży wędkarstwa, a także rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności i wrażliwości estetycznej. Wszystkie wykonane prace zostały nagrodzone dyplomem i bezpłatnym biletem wstępu do  muzeum.

           

           

             Podobny obraz  Oliwia Gruszka i Alek Markulis wśród najlepszych matematyków w gminie

          21 maja w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Tuszymie odbył się Gminny Konkurs Matematyczny Uczniów Klas Siódmych pod Patronatem Burmistrza Przecławia Renaty Siembab. Naszą szkołę reprezentowali Oliwia Gruszka i Alek Markulis. Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z zadań zamkniętych i otwarych. Uczniowie naszej szkoły, kolejny raz, znakomicie poradzili sobie z zadaniami. Oliwia zdobyła tytuł laureata, a Alek tytuł finalisty.

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

           

                 Znalezione obrazy dla zapytania żywioły lasu turniej

          Rozwój całościowy i na różnych płaszczyznach, jest jednym z najważniejszych elementów edukacji dzieci. Zdobywanie umiejętności strategicznego i logicznego myślenia, a także podejmowania właściwych decyzji to umiejętności, które z pewnością przydadzą się naszym uczniom w przyszłości. Między innymi takie cechy rozwija gra planszowa „Żywioły lasu”, która została opracowana przez Lasy Państwowe. Dodatkowo uczy postępowania w lesie oraz tłumaczy zasady gospodarki leśnej.

          Nasi uczniowie z wielką przyjemnością rozgrywali partie gry „Żywioły lasu”, a czwórka z nich przygotowywana przez p. Zofię Rysiewicz, pojechała 30 maja na rozgrywki regionalne do Nadleśnictwa Tuszyma. Choć  nie mieli dużo czasu na zapoznanie się z grą, to zdecydowali się podjąć wyzwanie.  Tym razem wrócili bez podium, ale w doskonałych nastrojach. Poznali nowych kolegów i koleżanki, a gra była dla nich świetna zabawą.

          Z niecierpliwością czekamy już na kolejna edycję Turnieju!