• Styczeń

        •     Konkurs kolęd

          Na początku stycznia, chętni uczniowie z klasy I i II, wzięli udział w konkursie na najładniej zaśpiewaną kolędę.  Uczestnicy konkursu byli świetnie przygotowani, pięknie zaprezentowali wybraną przez siebie kolędę. Komisja miała trudny wybór. Przyznano 3 równorzędne pierwsze nagrody (Lena Wilk, Olga Burek, Kinga Gancarczyk) oraz 3 równorzędne drugie nagrody (Gabriela Bogdan, Magdalena Pomana, Laura Lipiór). Gratulujemy!

          Konkurs zorganizowała pani Zofia Marek.

           

                Projekt czytelniczy w klasie III

          Klasa III realizowała projekt czytelniczy „W krainie baśni”, który obejmował trzy zagadnienia tematyczne: „Baśnie, które znamy”, „Moje ulubione baśnie” oraz „Baśnie Andersena” będące obowiązkową lekturą. W trakcie lekcji oraz na zajęciach dodatkowych wykorzystane zostały różne metody poznawania baśni: czytanie i opowiadanie, oglądanie wersji filmowych, wystawka książek, interpretacja plastyczna. Uczniowie przygotowują również inscenizację „Czerwony Kapturek” w oparciu o baśń Braci Grimm, która zostanie przedstawiona z okazji Dnia Babci. Na zakończenie projektu odbył się klasowy konkurs i quiz ze znajomości treści baśni. Największą wiedzą w tym zakresie wykazała się Patrycja Mazur.

           

                      Projekt czytelniczy w klasie II

          Uczniowie kl. II uczestniczyli w projekcie czytelniczym „Czytamy i zachęcamy do czytania książek”. Podczas lekcji, zajęć dodatkowych i świetlicowych uczniowie pod okiem wychowawczyni Zofii Marek, czytali wybrane przez siebie fragmenty z różnych pozycji książkowych. Następnie, podając uzasadnienie, zachęcali inne dzieci do czytania właśnie tych książek. W celu lepszego zapamiętania treści pozycji literackich, uczniowie założyli dzienniczki lektur, w których wykonywali rysunki oraz zapisywali najważniejsze informacje na temat przeczytanej książki. Dzienniczki będą prowadzone do końca roku szkolnego. Do projektu włączyła się również pani bibliotekarka, Lidia Kopacz. Zaproponowała dzieciom zorganizowanie wystawki prac plastycznych w bibliotece. W tym celu uczniowie wykonali kolorowe plakaty z hasłami promującymi czytanie książek.

           

                      Projekt czytelniczy w klasie I

          „IDŹ BAJECZKO MIĘDZY DZIECI” - pod takim hasłem, uczniowie klasy I, razem ze swoją wychowawczynią panią Lidią Kopacz, realizowali projekt czytelniczy. Na zajęciach edukacyjnych uczniowie zapoznawali się z treścią wybranych bajek i baśni, których bohaterami były smoki. Dzieci dokonywały ich oceny, wskazując  pozytywne cechy i zachowania tych stworów. Uczniowie wykorzystując kukiełki stworzyli własną sztukę teatralną wcielając się w role bohaterów przeczytanych utworów. Ponadto rozwiązywali proste zadania tekstowe, w których posługiwały się własnoręcznie wykonanymi postaciami smoków. Głównym celem projektu było podniesienie poziomu czytelnictwa, rozbudzenie zainteresowania klasyką literatury dziecięcej, oraz pobudzanie wyobraźni i aktywności poznawczej uczniów. W efekcie końcowym działania te powinny zachęcić pierwszaków do częstego odwiedzania szkolnej biblioteki.

           

                         Znalezione obrazy dla zapytania ratujemy i uczymy ratować logo Zajęcia w klasie I i II

          14 stycznia, dla uczniów kl. I i II zostały zorganizowane zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Najpierw uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Doktor Kręciołek”, na podstawie którego zapoznali się z podstawowymi zasadami udzielania pomocy. Kolorowali również obrazki przedstawiające omawiane sytuacje ratownicze. Następnie dzieci uczestniczyły w zajęciach praktycznych. Uczyły się stosowania pozycji bocznej bezpiecznej oraz wykonywały odpowiednie ćwiczenia na fantomach. W działaniu uczniów wspierali niektórzy rodzice, babcie i dziadkowie. Do zajęć dołączyli również uczniowie z kl. VII. Na zakończenie został przeprowadzony krótki quiz, sprawdzający zdobyte wiadomości. Uczniowie z kl. I i II otrzymali z rąk pani dyrektor dyplomy uczestnictwa w zajęciach.

          Mamy nadzieję, iż tego typu zajęcia przyniosą odpowiednie rezultaty i mniej osób będzie czuło obawę przed przystąpieniem do udzielania pomocy osobie poszkodowanej.

          Zajęcia zorganizowali i przeprowadzili nauczyciele: Zofia Marek, Lidia Kopacz, Łukasz Muniak.

           

                 Dzień Babci i Dziadka

          21 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - III wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali dla Babć i Dziadków uroczystość z okazji ich święta. Na program złożyły się inscenizacje bajek „Trzy świnki” i „Czerwony Kapturek” oraz piosenki i życzenia. Wnuczęta odśpiewały gromkie „Sto lat” i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Był też słodki poczęstunek dla wszystkich, przygotowany przez mamy.

          Następnego dnia uczniowie z klas młodszych udali się z przygotowanym programem artystycznym do miejscowego Domu Seniora, aby przebywający w nim babcie i dziadkowie również mogli poczuć atmosferę obchodzonego święta. Seniorzy byli bardzo wzruszeni życzeniami i przekazanymi im upominkami, które zostały wykonane przez starszych uczniów w ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu.

           

           

                    Znalezione obrazy dla zapytania nadleśnictwo tuszyma  Spotkanie z leśniczym

          30 stycznia uczniów klas I - III odwiedził pracownik Nadleśnictwa Tuszyma pan Artur Święch. Pan leśniczy opowiedział dzieciom o swojej pracy, o opiece nad zwierzętami w okresie zimowym. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Gość zachęcał do częstego obcowania z przyrodą. Zwrócił także szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z uroków lasu. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt zamieszkujących lasy naszej okolicy oraz dotknąć poroży jelenia i łosia. Mali przyrodnicy z zapartym tchem słuchali opowieści o tym, jak chronić i dbać o przyrodę oraz uczyli się, jak należy zachować się w lesie.

          Każdy uczeń, w trakcie spotkania, otrzymał od pana Artura książeczki do kolorowania. Dzieci gości pożegnały piosenką i własnoręcznie wykonanymi podziękowaniami.

           

                     Znalezione obrazy dla zapytania „Akademia Bezpiecznego Puchatka” Program edukacyjny w kl. I

          Uczniowie klasy pierwszej brali  udział w IX edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Jest to program mający na celu poprawienie bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Głównym  celem  programu jest  wdrożenie uczniów  do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabaw. W oparciu o otrzymane materiały uczniowie klasy I uczestniczyli w rozmaitych zajęciach z zakresu bezpiecznych zachowań. Na zakończenie programu każdy uczeń rozwiązał „Wielki Test Bezpieczeństwa 2019” weryfikujący jego wiedzę.

          Nad realizacją programu czuwała wychowawczyni - pani Lidia Kopacz.