• Czerwiec

•             Wycieczka do Kompleksu Świętokrzyska Polana

4 czerwca uczniowie z klas  I – IV uczestniczyli w wycieczce w okolice Kielc do Kompleksu „Świętokrzyska Polana”. Główną atrakcją było podziwianie różnorodnych ryb i stworzeń wodnych pochodzących z rzek, jezior, mórz i oceanów z całego świata umieszczonych w wielkoformatowych akwariach „Oceaniki”. Można było zobaczyć m. in. piranie, rekiny, płaszczki oraz całe ławice małych i ogromnych ryb, które zachwycały swoimi kolorami. W drugiej części wycieczki uczniowie brali udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali rybę na bazie płyty DVD.  Pozostały wolny czas wykorzystali na zabawy w kulach wodnych i skoki na bungee oraz zakup pamiątek. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i pogłębiła wiedzę na temat życia w środowisku wodnym.

Wyjazd zorganizowała pani Lidia Kopacz, a opiekunkami wycieczki były panie:  Zofia Marek i Mirosława Godek.

Projekt realizowany był zgodnie z założeniami akcji przygotowanej przez WSiP, której głównym celem była wymiana pocztówkowa między szkołami oraz poznawanie różnych ciekawych miejsc w Polsce. Projekt realizowała klasa III we współpracy z klasami I i II, które wspierały  głównie w pisaniu i wysyłaniu pocztówek. Łącznie wysłano 25, a otrzymano 11 pocztówek. Szkoła dostała od wydawnictwa mapę fizyczną Polski oraz podziękowania i pozdrowienia z Warszawy, przekazane na specjalnych pocztówkach. Dzieci były bardzo zaangażowane we wszystkie podjęte działania, a forma wysyłania i otrzymywania kolorowych pocztówek z różnych miejsc w Polsce spodobał im się i uświadomił, że w czasach nowoczesnych technologii, ta nieco już zapomniana forma przekazywania pozdrowień jest dużo przyjemniejsza i bogatsza w treści.

W korelacji z akcją, klasa III realizowała powiązany tematycznie projekt czytelniczy „Legendy z różnych stron Polski”. Uczniowie poznawali nowe i przypominali już znane legendy o wybranych miastach i regionach Polski. Szczególne zainteresowanie wzbudziła nieznana „Legenda o chłopie i czarnoksiężniku” związana z regionem Rzeszowszczyzny. Obydwa projekty realizowane były przez cały drugi semestr, a nad ich przebiegiem czuwała pani Mirosława Godek.

„Przyroda wokół nas’’

W czerwcu uczniowie kl. I. realizowali projekt czytelniczy pod hasłem „Przyroda wokół nas’’. Do realizacji założonych celów projektu, zostały wykorzystane wiersze Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Janiny Porazińskiej. Zadaniem dzieci było uważne słuchanie tekstów, które później miały opowiedzieć. Prowadzone były rozmowy na temat poszanowania przyrody. Chętne osoby czytały wybrane wiersze. Uczniowie zapoznawali się również z budową wiersza, ćwiczyły  przepisywanie wybranych fragmentów. Pierwszaki starały się również określić jakie znaczenia ma książka w życiu każdego człowieka.

Nad realizacją projektu czuwała p. Lidia Kopacz