• Poznaj Polskę - wycieczka w Bieszczady

          • 9 i 10 grudnia 2021 roku uczniowie klas IV – VIII  udali się na dwudniową wycieczkę w Bieszczady. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. 

            Zwiedzanie rozpoczęto od wizyty w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - pierwszym
            i największym muzeum etnograficznym powstałym po II wojnie światowej. Uczniowie mogli zapoznać się z historią Bojków i Łemków zamieszkujących tereny Bieszczad. Podziwiali kulturę i klimat galicyjskiego miasteczka jak również synagogę i kościół greko - katolicki.

            Następnie udali się nad Jezioro Solińskie, gdzie poznali historię zapory w dolinie Sanu, której budowę rozpoczęto w 1960 roku.

            Po zwiedzaniu Zapory przejechali autokarem do miejsca noclegowego w Uhercach Mineralnych, gdzie zjedli obiadokolację i zorganizowali sobie gry i zabawy integracyjne.

            Następnego dnia, po śniadaniu, uczniowie wraz z opiekunami, udali się do Komańczy, gdzie zwiedzili Izbę Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mieli okazję poznać życiorys i działalność błogosławionego Kardynała.

            Po zakończonym zwiedzaniu, autokarem przejechali do Muzeum Przemysłu Naftowego
            i Gazowniczego w Bóbrce. Kopalnia ropy naftowej została otwarta w 1854 roku i działa do dzisiaj. Uczniowie zapoznali się z etapami wydobywania i przeróbki ropy naftowej. Podziwiali pierwsze metody i maszyny służące do wydobywania ropy. Poznali również życiorys Ignacego Łukasiewicza.

            Po zwiedzeniu Muzeum uczestnicy wycieczki zjedli obiad i udali się w drogę powrotną do domu.